Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe
 


Egy boldog asszony és a "papucsok"...

egy-boldog-asszony-es-az-o-papucsa---01.jpgHa azt halljuk, „orchidea”, mindannyian egzotikus tájakon tenyésző, egzotikus virágokra asszociálunk, s legtöbbünk- nek még vad álmaiban sem jut eszébe, hogy túracipőt véve, itthon eredjünk a nyomukba.
Mi másként gondoltuk. 2012.május 13 – án férjemmel és egy kedves barátunkkal, Dr. Szigeti Jenővel (aki matematikus létére a természetnek, és különösképpen a Bükk élővilágának is megszállott rajongója) útnak indultunk Miskolctapolcáról, ismeretlen utakon, hogy felfedezzük, megcsodáljuk és lefotózzuk a fokozottan védett, különleges orchideafajt, a Cypripedium calceolus-t. Hangzatos latin nevét a magyar nyelv boldogasszony papucsa, rigópohár. vénusz-sarucska, esetleg papucskosbor névvel szokta illetni. Mivel idehaza a természetben már csak az Aggteleki Karszt, a Fertő-Hanság Nemzeti Park és a Bükki Nemzeti Park területén lelhetőek fel elszórtan példányai, érthető, ha a Miskolchoz közeli élőhelyükről védelmük érdekében nem mellékelek térképet.boldogasszony-papucsa---cypripedium-calceolus----09.jpg

Azt viszont nem venném a lelkemre, hogy mások ne gyönyörködhessenek bennük, így a férjem készített róluk néhány fényképet, majd hagytuk őket tovább élni fenséges nyugalmukban, s azt kívántuk, csak olyan emberek találjanak rájuk a továbbiakban is, akik a virágokat szeretik, s nem pedig kiássák, leszakítják.
Hogy a boldogságom teljes legyen, a hazafelé vezető úton még „szembe jött velünk" pár egyéb, a Bükkben honos orchideafaj néhány egyede is, így megismerkedhettünk a tarka kosborral (Orchis tridentata), és a fehér madársisakkal (Cephalanthera damassonium) is. A napot egy remekbeszabott szalonnasütéssel zártuk, de ez már egy másik, nem erre a honlapra való történet…
 

 
 

 





Archívum

Naptár
<< Július >>
<< 2022 >>
Ke Sze Csü Szo Va
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Statisztika

Online: 3
Összes: 878536
Hónap: 8354
Nap: 345